Jeśli chcesz wykonać domowy test COVID, musisz mieć pewność, że stosujesz właściwą procedurę. Niezastosowanie się do właściwych instrukcji może spowodować otrzymanie niedokładnych wyników. Na przykład, jeśli nie umieścisz właściwego wacika w nosie, możesz otrzymać wynik fałszywie ujemny. Więcej informacji na temat właściwego sposobu przeprowadzania testu na obecność COVID można znaleźć w CDC.

Test domowy COVID działa poprzez pobranie próbki śluzu w nosie. Jest to najszybszy sposób badania na obecność COVID-19. Może być jednak nieco niewygodny. Wymaz z nosa powinien być włożony do jednego nozdrza i przyciśnięty do wewnętrznej strony nosa. Powinien on być również głęboki na ćwierć do trzech czwartych cala. Kiedy już masz włożony wacik, powinieneś używać go przez około 15 sekund.

Zanim zaczniesz, powinieneś upewnić się, że oczyściłeś swoje ręce i miejsce, w którym Twój zestaw testowy będzie otwierany. Może być konieczne mycie ich przez około 20 sekund. Po tym czasie możesz umieścić wacik w nosie i zacząć go powoli obracać. Gdy wacik zacznie się wyginać, można go wyjąć z nosa.

Gdy już to zrobisz, możesz otworzyć swój zestaw testowy COVID. Zestaw będzie zawierał wacik do pobierania próbek, rurkę do pobierania próbek i pasek testowy. Każdy z tych elementów ma za zadanie zebrać próbkę Twojego śluzu. Aby zapewnić dobrą próbkę, należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.

Istnieje wiele różnych rodzajów testów domowych COVID. Należą do nich szybkie testy antygenowe, które są przeznaczone do wykrywania obecności cząstek wirusa w Twoim śluzie. Testy te działają szybko, więc wyniki będziesz mieć w ciągu około dwudziestu minut.

Innym rodzajem testu jest wymaz z gardła. Niektórzy eksperci sugerują, że powinieneś użyć tego typu wymazu do sprawdzenia pod kątem wariantu omikronowego, rodzaju koronawirusa, który przetoczył się przez Stany Zjednoczone. Naukowcy uważają, że wariant omikronowy replikuje się w gardle, zanim zreplikuje się w nosie. Ale niektóre władze zdrowotne i inni eksperci nie zgodzili się co do tego, czy powinno to być stosowane.

Innymi rodzajami testów at-home COVID-19 są tradycyjne testy molekularne, które wykorzystują reakcję łańcuchową polimerazy (PCR). Obie metody są dostępne i można je kupić w aptekach oraz w internecie. Chociaż testy PCR są bardziej czułe, często nie są tak dokładne jak domowe szybkie testy COVID-19.

Podczas pandemii COVID-19 zestawy do testów w domu zyskały popularność. Nie są one jednak tak skuteczne jak testy PCR, zwłaszcza jeśli wracasz do zdrowia po infekcji. Jeśli nie masz żadnych objawów, powinieneś rozważyć wykonanie szybkiego testu antygenowego. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, że musisz się odizolować, jeśli podejrzewasz, że jesteś zakażony.

Ponadto, powinieneś przechowywać zestaw testowy w odpowiedniej temperaturze, aby uniknąć wyblaknięcia. Przeterminowane zestawy testowe nie są tak wiarygodne jak nowe.