Jeśli szukasz łatwego sposobu na ustawienie czasu zapłonu, możesz rozważyć lampę stroboskopową. Jest to kompaktowe światło oparte na ksenonie lub neonie. Światło miga bardzo krótko w momencie odpalenia. Metoda ta jest stosowana w silnikach ze standardowym lub tranzystorowym układem zapłonowym. Mając stroboskop, można dopasować rozrząd do odczytów na desce rozdzielczej. Jednak prawdziwa wartość stroboskopu wynika z jego zdolności do pomocy w długoterminowej konserwacji samochodu. Jeśli wiesz gdzie szukać, możesz znaleźć stroboskop za mniej niż w przypadku tuningu.

Lampy stroboskopowe stały się bardziej powszechne w ciągu ostatnich kilku lat, ale nadal są nowością dla wielu kierowców. Lampy stroboskopowe dostępne są w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i przedziałach cenowych. Jedną z najlepszych jest lampa Philips, która oferuje dobrą jakość i trwa dłużej niż większość konkurencyjnych produktów. Oprócz jaśniejszego niż przeciętne światła, stroboskop może również dotrzeć do miejsc, do których zwykłe światła nie mogą dotrzeć. Dzięki stroboskopowi nie musisz się martwić o dyndające w powietrzu kable i przytrzaskujące pasek wentylatora.

Strobes są w różnych kształtach, w tym obrotowe miski z podniesionymi krawędziami, pojedynczy ruchomy otwór i linia otworów. Chociaż stroboskop sam w sobie nie wywołuje efektu stroboskopowego, to odpowiednie połączenie stroboskopu i światła jest idealnym sposobem na wyświetlenie efektu stroboskopowego. Idealnie, stroboskop jest zamontowany na kole pasowym wału korbowego, ze światłem skierowanym na właściwy znak rozrządu.

Efekt stroboskopowy jest w rzeczywistości wytwarzany przez szereg małych i dużych elementów. Do najbardziej godnych uwagi należą: żarówka ksenonowa lub neonowa, lampa rozrządu oraz soczewka zbieżna. Aby stroboskop działał prawidłowo, należy dokładnie przestrzegać instrukcji. Oprócz żarówki ksenonowej potrzebne jest również zewnętrzne źródło zasilania. W przypadku silników 6-Voltowych potrzebny będzie akumulator 12-Voltowy.

Podczas gdy lampa stroboskopowa nie jest pierwszą rzeczą, o której myślisz, gdy chodzi o ustawienie zapłonu, będziesz zaskoczony, jak bardzo ten mały gadżet może poprawić twoje wrażenia z jazdy. Najbardziej imponującą częścią jest to, jak dobrze działa i jak niewiele kosztuje. Posiadanie stroboskopu pozwoli Ci w łatwy i szybki sposób dokonać kilku korekt w rozrządzie silnika, nie będziesz musiał się martwić o wiązanie paska wentylatora z rozpórkami. Nie mówiąc już o tym, że nie jest to tak trudne do zrobienia jak się wydaje.

Pomimo faktu, że nie jest to najbardziej ekscytująca rzecz do zrobienia, ustawienie zapłonu prawidłowo jest złem koniecznym dla udanej przebudowy lub naprawy silnika. Bawienie się zapłonem tylko pogarsza sprawę. Posiadanie właściwych świec zapłonowych i znacznika rozrządu jest niezbędne dla optymalnej wydajności. Chociaż możesz o tym nie myśleć, główną zaletą stroboskopu jest jego zdolność do wymuszania synchronicznego ruchu tłoków w cylindrze. Posiadanie stroboskopowego zapłonu zwiększy również oszczędność paliwa, co jest plusem, jeśli jesteś kierowcą w trasie.