Podkreślenie na klawiaturze to łatwy sposób na zwrócenie uwagi na ważne części tekstu. Wiele programów do edycji tekstu obsługuje formatowanie tekstu za pomocą tej funkcji. Na przykład w programie Microsoft Word można podkreślić tekst za pomocą różnych stylów. Można na przykład podkreślić swoje nazwisko i adres, umieszczając symbol podkreślenia na początku nazwiska i na końcu adresu. Można również podkreślić nagłówek. Aby podkreślić tekst, należy użyć skrótu klawiaturowego lub narzędzi w oknie dialogowym formatowania czcionki.

Pierwszym krokiem do podkreślenia słowa jest zaznaczenie tekstu. W tym celu należy przytrzymać klawisz Ctrl i kliknąć klawisz U. Następnie pojawi się lista rozwijana. Wybierz styl podkreślenia, który chcesz, np. podwójne podkreślenie lub proste podkreślenie.

Inną opcją jest skorzystanie z launchera okna dialogowego Czcionka. Ta metoda działa w programach Word, PowerPoint i Excel. Po wybraniu typu podkreślenia, który chcesz, przejdź do launchera okna dialogowego Czcionka. Możesz też użyć klawiszy Alt lub Shift, aby zaznaczyć podkreślany tekst. Podczas edycji możesz następnie zmienić styl podkreślenia, klikając przycisk Ustawienia w prawym dolnym rogu.

W zależności od wersji pakietu Microsoft Office, z której korzystasz, skrót będzie się różnił. Na przykład w programie Word 2010 i wcześniejszych wersjach będziesz musiał przejść do karty Strona główna na wstążce menu głównego. Gdy już tam będziesz, zobaczysz przycisk podkreślenia, który znajduje się w grupie Narzędzia czcionki. W późniejszych wersjach systemu Windows skrót podkreślenia jest opcjonalny. Jeśli nie chcesz go używać, po prostu wyłącz przełącznik, aby go wyłączyć.

Do podkreślenia litery lub innego znaku można również użyć klawisza strzałki. Jeśli jednak podkreślasz akapit, musisz użyć klawisza Control zamiast klawisza Alt. Podobnie, jeśli podkreślasz pozycję menu, musisz użyć klawisza Alt lub Shift.

Jednym z najszybszych sposobów na podkreślenie litery w dokumencie jest użycie skrótu klawiaturowego Ctrl+U. Inną możliwością jest podwójne podkreślenie, ale nie jest to standardowy styl podkreślenia. Gdy podkreślasz tekst w przyborniku Format tekstu, możesz wybrać podkreślenie w kolorze niebieskim, czerwonym lub szarym. W niektórych programach do edycji tekstu można również użyć linii dekoracyjnych do podkreślenia tekstu.

Podkreślenie to bardzo popularny i rozpowszechniony styl formatowania. Większość aplikacji obsługujących podkreślenie będzie zawierała menu dla elementów, które mają podkreślone litery. Dlatego ważne jest poznanie odpowiednich skrótów klawiaturowych dla tego typu formatów. Ponadto możesz zauważyć, że podkreślenie jest używane w różnych miejscach, w tym w wiadomościach e-mail i formularzach. Użycie odpowiedniego skrótu klawiaturowego to szybki i wygodny sposób na podkreślenie tekstu, a także na sprawniejsze poruszanie się po menu.