Fotografowanie choinki może być trudnym zadaniem. Istnieje wiele zasad, których możesz przestrzegać, od robienia wielu zdjęć do używania statywu. Możesz nawet czuć się zmuszony do użycia lampy błyskowej. Chociaż lampa błyskowa może dać Ci idealne zdjęcie, nie zawsze jest konieczna. W zależności od okoliczności, najlepszym rozwiązaniem jest mały otwór względny, np. f/1,4.

Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie dobrego zdjęcia choinki jest stanięcie w jej pobliżu, trzymając aparat w stabilnej ręce. To pomoże Ci uchwycić więcej szczegółów. Jeśli masz aparat ze zdalnym spustem migawki, możesz również ustawić opóźnienie na 5 sekund, co zminimalizuje drgania.

Najlepsze zdjęcie choinki będzie zawierało całe drzewo, a nie tylko kilka gałęzi. Możesz także wykazać się kreatywnością przy robieniu zdjęć. Na przykład, możesz skupić się na specjalnych ozdobach. Te małe szczegóły są równie ważne jak samo drzewko.

Użycie szerokokątnego obiektywu to świetny sposób na uchwycenie większej sceny i uzyskanie ładnego bokeh. W ten sam sposób można uzyskać efekt gwiezdnych wybuchów wokół świateł.

Kolejną sztuczką jest skupienie się na bombkach. Zapewni to unikalną perspektywę dla tradycyjnego zdjęcia świątecznego drzewka.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że masz kilka różnych punktów widzenia. Możesz również spróbować zrobić zdjęcia z góry, z dołu i z tyłu drzewa. Kiedy to zrobisz, będziesz miał większą szansę na uchwycenie odbić w błyszczących bombkach.

Poza oczywistymi kwestiami, kilka innych rzeczy do rozważenia to użycie statywu, użycie szerokiej przysłony i ustawienie ISO na najwyższym możliwym poziomie. Możesz również spróbować zrobić zdjęcie z samowyzwalaczem, co zminimalizuje wszelkie drgania aparatu.

Oprócz zasad kciuka, powinieneś również zwrócić uwagę na inne obiekty na zdjęciu. Możesz dodać głębi, umieszczając na zdjęciu lampę lub inne źródło światła. Dodanie elementu ludzkiego dodatkowo wzmocni połączenie z Twoją publicznością.

Możesz również uchwycić choinkę, jeśli jesteś skłonny pójść pod niskim kątem. Zamiast siedzieć na krześle przed drzewem, możesz ustawić się na stołku lub stole. Wymaga to jednak, abyś stanął pięć stóp od drzewa. Może nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale wynik będzie tego wart.

Chociaż nie możesz użyć lampy błyskowej, możesz uzyskać wspaniały obraz choinki, dostosowując balans bieli w swoim aparacie. Również szeroka przysłona da Ci dużo światła i może sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało jak zrobione aparatem filmowym.

Wreszcie, nie zapomnij o dobrej zabawie podczas fotografowania. W ten sposób będziesz miał większe szanse na uzyskanie niezapomnianych zdjęć w nadchodzących latach. Nie spiesz się i spróbuj włączyć do swoich zdjęć inne elementy, takie jak dziecko lub przyjaciel, lub płatek śniegu.